İkimiz de öğretmeniz.

Merhabalar. Biz vajinismus sorununu 4.5 yıl yaşamış, Dilek hocayla tedavi sürecine girip kısa sürede bu derdimizden kurtulmuş bir çiftiz. Eşim ve ben ikimiz de öğretmeniz. Bunu belirtmemin amacı bu hastalığın sosyal statünüz, eğitim durumunuz gibi etkenlerden bağımsız olduğunu bilmenizi istememdir. Şimdi sizlere tedavi öncesi yaşadıklarımız ve tedavi sürecinden bahsetmek istiyorum.

Ben cinsel ilişkiden kaçan, korkan biri değildim. Bunu yaşamayı istememe rağmen bir noktadan öteye gitmeyi başaramıyorduk. Sanki bir duvarla karşılaşıyor ve onu aşamıyorduk. 2.ayımızda farklı bir sebeple ziyaret ettiğim jinekoloğa sorunumu anlattım. Kendisi parmak egzersizlerini önerdi. Kendi başıma bunları da az çok yapabilmeme rağmen tam ilişkiyi yine yaşayamıyorduk. Başlarda bunu büyük bir sorun olarak görmedik çünkü aşabileceğimize inanıyorduk. Ancak denemelerimiz hep aynı şekilde sonuçlandıkça bir müddet sonra cinsel yaşamdan uzaklaşmaya başladık. Bu aramızda büyük problemler yaratmıyordu ancak birlikte konuşmaya çekinip kendi içimizde yaşadığımız bir sorun hâline gelmişti. Bu arada ben konu hakkında sürekli araştırmalar yapıp sebeplerini, çözüm yollarını aramaya başlamıştım. Bir uzmanı arayıp tedaviye başlama niyetindeydim ancak hep erteliyordum. Bir dahaki aya, yaza, yeni yılda derken tam 4.5 yıl geçti.

Bir gün telefonu elime alıp Dilek hocayı arama cesareti gösterebildim. Kendisi açtı telefonu. Durumumu anlattım. Çekinceli bir ses tonuyla sorduğum sorulara içtenlikle yanıt verdi. Bir ön görüşme yapabileceğimizi, bunun sonunda kendisine tam anlamıyla güvenebilirsek bu sürece başlamamız gerektiğini, bir güvensizlik durumunda verimli bir tedavi süreci geçiremeyebileceğimizi belirtti. Tedavi online olacaktı ve bu bizi biraz endişelendirmişti. Yüz yüze iletişim kurmanın daha etkili olacağını düşünüyorduk. Ben içimin rahat etmesi için bir klinik ile daha telefon görüşmesi yaptım. Kendileri biraz ilgisiz konuşunca net kararımı verdim ve başka bir görüşmeye gerek duymadım.

Dilek hocayla ön görüşmeyi online olarak gerçekleştirince endişelerimiz geçti ve tedaviye başlamaya karar verdik. Birbirimize dahi söyleyemediğimiz duygularımızı, düşüncelerimizi Dilek hoca vasıtasıyla açığa çıkarıyorduk. Adeta birbirimizi yeniden tanıma sürecine girdik. Üçüncü bir kişiye bu kadar mahrem bir konuyu nasıl açacağımızı düşünürken Dilek hocanın yadırgamayan bakış açısıyla rahatlamaya başladık. Benim ilk sorduğum sorulardan birisi kendisinin gözü önünde cinsel bir aktivite olup olmayacağıydı. Çünkü bunun yapıldığına dair okuduklarım, duyduklarım vardı. Sizin de böyle bir endişeniz varsa böyle bir şey olmayacağını söylemek isterim.

Peki tedavi sürecinde neler yaptık? Tedavide ödevlerimiz vardı. Hedefe ulaşmayı gerçekten istiyorsak bunları düzenli biçimde yapmak gerekiyor. Doktorla iletişimimiz tabii ki çok önemli. Biz Dilek hocaya istediğimizi rahatça sorabildik, kendimizi çekinmeden ifade edebildik, her istediğimizde ulaşıp iletişim kurabildik. Ancak kendisinin de belirttiği gibi bu bir ekip işi. Eş olarak birbirimize desteğimiz, vakit yaratıp yapılması gerekenleri yerine getirmemiz başarıyı sağlayan etmen oluyor. Sanki hayatınıza sihirli bir el dokunuyor. Bir bakıyorsunuz bir şey daha başarmışsınız, bir adım daha yaklaşmışsınız.

Şunu bilmenizi isterim ki  bu hastalıkta duygularımız, düşüncelerimiz, yaşadıklarımız ortak. Eşimle  birbirimizi çok seviyoruz, cinselliği yaşamak şart değil diye çok düşündüm, siz de düşünüyor olabilirsiniz. Ama emin olun şart olmasa şu an bu yazıyı okuma ihtiyacı hissetmezdiniz. Bu sizin sadece ikili ilişkinizi değil, kendi bireysel yaşamınızı da derinden etkiliyor. Var oluşumuzun temel sebebi olan bir şeyi yok saymaya çalışmak hayatımızı eksiltiyor, öz güvenimiz zedeleniyor.

Son olarak bu problemi yaşayan herkese şunları söylemek istiyorum. Yaşadıklarımız, ailemiz, çevremiz bir şekilde bizi, bilinç altımızı etkilemiş. Birçok psikolojik iz kalmış benliğimizde. Bunların en somut hali de cinsel hayatımızda açığa çıkmış. Çok şükür ki çözümü var. Ama senin cesaret gösterip bir adım atman gerek. Hep söyledim, benim için en zor adım o telefonu elime alıp doktoru aramaktı. Sonrasında kendisinin desteğiyle zaten yolumuzu bulduk. Kendini bu çıkmazdan kurtar. Çözümü olan problemleri kendine daha fazla yük edinme. Emin ol, evliliğiniz tamamlanacak, yuvanızın huzuru, mutluluğu artacak.

Hayatımıza dokunan, sonuca en az bizim kadar sevinen doktorumuz Dilek ÖCAL’a minnet ve sevgilerimi sunar, daha birçok insanın bu mutluluğu yaşamasına vesile olmasını dilerim.

 

    Whatsapp Destek
    Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.