Vajinismus Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Davranışsal terapiler içerisinde öğrenmeye yönelik uygulamalı egzersizler yer almaktadır.
Vajinismus egzersizlerinin amacı;
  • Kişinin kendi genital organlarını tanımasını sağlamak,
  • Vajinal kasları kontrol altına almayı,
  • Hakim olmayı zihne öğretmek,
  • Doğru hareketler ile vajinal kasları gevşetmek ve rahatlama sağlamaktır.
Ayna
Vajinismus hastalarının pek çoğunun ortak sorunlarından biri de vajinayı tanımamaları, o bölgeye bakamamalarıdır. Vajinayı resmen yok saymalarıdır. Bu tarz hastalara en çok önerilen egzersizlerden biri ayna egzersizleridir.

Ayna egzersizleriyle hastadan vajinasını incelemesi, vajinasında yer alan yapıları öğrenmesi istenir. Bu sayede kendi cinsel organını tanıması sağlanmaktadır.

Bacak açma
Bacakların iyice açılmasını sağlamak amacıyla yapılır. Vajinismus hastalarının pek çoğunda bacakları açma ile ilgili sorun vardır.
Nefes tekniği ile gevşeme
Akciğerlerimizi ve diyafram kasını doğru şekilde kullanmak gevşemeyi, rahatlamayı arttırmaktadır. Vajinismus terapilerinde nefes tekniği çok önemlidir.
Kegel
Kegel egzersizi idrarını “tut-bırak” şeklinde hastaya öğretilir. Bu egzersizlerinde amaç, hastaya vajinal kaslarına hükmedebilmesini öğretmektir.
Hastalardan vajinal kaslarını güçlü bir şekilde 10-15 saniye kasmalarını ve daha sonra gevşetmeleri gerektiği öğretilir. Bu egzersizi üst üste ortalama 15-20 kez tekrar etmeleri istenmektedir.
Masaj
Vajinismus hastalarının birçoğunda vajinaya zarar vereceği fikri yer aldığı için vajinalarına dokunmak istemezler. Bu tarz hastalara bir bebek yağı yardımıyla vajinalarına dokunmaları, masaj yapmaları, klitorisini keşfetmeleri öğretilmektedir.
Parmak
Vajinismus tedavisi hastalarının ortak fikri, vajinaya hiçbir şeyin giremeyeceği şeklindedir. Bu fikri kırmak açısından pek çok tedavi uygulayan merkezde parmak egzersizleri uygulatılmaktadır. Ancak parmak egzersizleri bazı hastalar için itici ve zor gelebilir. Veya bazı hastalar parmak egzersizleri ile çalışmak istemeyebilirler.
Dilatör
Dilatör, vajinismus tedavisi egzersizleri içinde yer alır. Bir takım aparatlarla hastaya aslında vajinasının son derece esnek olduğu, vajinaya yabancı bir cismin girmesinin mümkün olduğu öğretilmektedir. Dilatör egzersizleri mutlaka bir eğitmen tarafından uygulatılmalıdır.
Vajinismus tedavilerinde klinikler tarafından önerilen davranışsal terapi egzersizleri son derece önemlidir.
Hastalar bu egzersizlerle uygulama yaparak öğrendikleri için vajinismus sorunundan daha hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmaları mümkün olacaktır.
Tedavilerde son derece kolay, rahat uygulanabilir, ağrısız ve acısız vajinismus egzersizleri bir arada kullanılır. Bu şekilde kolay ve kısa yoldan sonuca gitmek amaçlanmıştır.
Bütün bu aşamalar bir arada yürütülerek en kısa sürede çiftin sağlıklı ve ve mutlu bir cinsellik yaşaması sağlanır.
Uygun olan hastalara bilinçli hipnoz uygulanarak tedaviye uyumları kolaylaştırılır. Bilinçli hipnoz doğru bilginin içselleştirilmesi ve doğru davranış yöntemlerinin kolayca uygulanması sağlar.
‘’VAJİNİSMUS SORUNU KİŞİYE ÖZELDİR.’’ Bu yüzden tedavi ve cinsel terapi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır.
İnstagram‘dan beni takip ederek, soru sorabilir ve randevu alabilirsiniz.

    Whatsapp Destek
    Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.