Orgazm Bozukluğu

Cinsel İsteksizlik
Vajinismus Hastaları Ne Hisseder? İşte Hissettikleri!
Haziran 4, 2020
Cinsel İsteksizlik
Cinsel İsteksizlik Nedenleri, Tedavisi
Haziran 7, 2020
Orgazm Bozukluğu

Orgazm Bozukluğu

Orgazm Bozukluğu kişinin hem bireysel sağlığı ve mutluluğu  hem de  mutlu bir çift ilişkisi için, haz dolu bir cinsel yaşantının oluşmamasını sağlar.

Orgazm Bozukluğu

Orgazm; cinsel döngünün, süresi en kısa fakat alınan zevkin en yoğun olduğu bölümüdür. Parmak izi gibidir. Herkesin orgazmı kendine hastır. Fizyolojik olarak sevişme sırasında bedendeki fiziksel duyumlarla ilgili çalışmaların kanıtları çok eski tarihlere dayanmamaktadır.

Ancak pek çok psikanalist orgazm konusunu çok eski tarihlerden bu yana araştırmıştır. Ferenczi’nin kuramına göre ‘’Kadın ve erkek arasındaki karşılıklı çekim, gerçekte eşinin bedeniyle birleşmenin anlamı,  belki de bir bütün olarak annenin rahminin yerini alan bir şey olarak onun içine girme veya içine alma fantezisinden başka bir şey değildir. ’’

Organizmanın hiçbir parçası yoktur ki cinsel uyarılmaya neden olmasın, cinsel organlarda temsil edilmesin. İşte bu nedenledir ki sevişme sırasında oluşan cinsel gerginlik bütün organizma adına boşaltılır ve tüm organizmada bir rahatlama ve gevşeme oluşur.

Orgazmın Faydaları

Ayrıca orgazmla birlikte bağışıklık sistemini kuvvetlenir. Stres azalır. Uyku kalitesi artar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu hormonlar salgılanır. Ağrı eşiği yükselir. Cilt güzelleşir ve kişinin kendini değerli hissedip,  partneri ile olan ilişkisini kuvvetlendirmesini sağlar.

Aynı zamanda doğal bir spordur. Seratonin hormonunu arttırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.

Her kadın birden fazla orgazm yaşayabilecek bir donanıma sahipken maalesef pek çok kadın hayatları boyunca bu deneyimi yaşayamamışlardır.

Orgazm ve Boşalma Birbirinden Farklıdır

Burada yaşanılan hisler bakımından orgazm ve boşalma arasındaki farkı da belirtmek gerekir. Boşalma; kasık bölgesinde, cinsel organlarda yaşanırken, orgazm en önemli cinsel organ olan beyini de içine alır. Daha yoğun, eşle bütünleşme hissi ile birliktedir.

Pek çok kaynakta orgazm; mental, klitoral ve vajinal olarak sınıflandırılmıştır. Gerçek şudur ki bir kadın hem fiziksel hem de düşünsel olarak iyi yönlendirildiğinde orgazm deneyimi daha da çeşitlendirilebilir. Kadın, bir kez nasıl orgazm olacağını öğrendiğinde bunu unutması mümkün değildir. Ancak kötü cinsel iletişim, ilişki çatışması, travmatik bir yaşantı veya ruhsal, fiziksel bir problem yaşaması durumunda bu yeteneğini kaybeder.

Orgazm Olabilme

Bir kadının orgazm olabilmesi için uygun partner, uygun mekan,  uygun zaman, uygun yoğunlukta uyarılarda bulunma, uygun sürede uyarma, uygun taleplerde bulunma gibi gereklilikler söz konusudur.

Kadınlarda orgazm bozuklukları % 35 oranında görülür. Sıklıkla ilk andan itibaren görülen primer ( birincil ) boşalma sorunlarıyla karşılaşılır. Sekonder ( ikincil ) boşalma sorunları olabileceği gibi durumsal, bazı durum ve koşullarda oluşabilen orgazm sorunları da olabilir.

Orgazm Bozuklukluğu Belirtleri

Orgazm bozukluğu belirtileri; kişinin yaşı, cinsel deneyimi ve aldığı uyaranların yeterliliği iyice değerlendirildikten sonra konulmalıdır.

Bazı ilaçlar ve hastalıklar, bedenle ilgili yanlış inançlar, cinsel bilgisizlik, cinsellikle ilgili abartılı beklentiler, eş ile ilgili ilişkisel sorunlar, eşini sevmemek, erkeği güçlü, kudretli ve saygı duyulan birisi olarak görmemek, cinsellikle ilgili veya hayata dair endişe, korku, kaygı, eşte görülen cinsel problemler, cinselliği tam olarak yaşayamadan anne olmak, hata yapmaktan, kontrolü kaybetmekten korkmak, cinsel özgüvenin düşük olması, cinsel travmalar, sosyokültürel nedenler, kadına toplum tarafından verilen rol, gebe kalma korkusu, utanma , suçluluk ve günahkarlık hissettiren bilinçaltı durumları  orgazm bozukluklarının oluşmasına sebep olan en sık nedenlerdir.

Cinsel birleşmede orgazm olma erkeğin olduğu kadar kadının da hakkıdır. Orgazmın önündeki engeller kaldırıldığında orgazm kendiliğinden gelecektir. Çünkü bu doğal bir süreçtir. Bunun için kadının bedenini tanıması, cinsellikle ilgili doğru bilgilerin öğrenilmesi, yanlış bilgilerin düzeltilmesi, eşiyle arasında olumlu bir ilişkinin oluşturulması, çocukluğa ait olumsuz travmaların ve gelişimsel aşamadaki takılmaların düzeltilmesi, cinsel zevki yaşama  konuşunda keşfedici ve pozitif bakış açısının oluşturulması orgazm problemi ile çalışılırken uygulanana yöntemlerdir.

Vajinismus Hakkında Yanlış Bilinenler

Hemen Ara
Harita