6 Soruda Vajinismus Problemi ve Cevapları - Dr. Dilek ÖCAL

6 Soruda Vajinismus Problemi ve Cevapları

Her 10 Kadından Biri Vajinismus Sorunu Yaşıyor
Temmuz 29, 2018
vajinismus mutlu ilişkiler
ADAM IN TOWN-Cinsel Sağlık Ne Kadar Önemli?
Temmuz 29, 2018
6 Soruda Vajinismus Problemi

6 Soruda Vajinismus Problemi konusunu Op.Dr.Dilek Öcal yanıtlıyor.

6 Soruda Vajinismus Problemi ve Cevapları

Çiftlerin  en özel  gecesini  kabusa  çevirebilen  bir korku  reaksiyonu, panik atak durumu olan Vajinismus hakkında bilginiz var mı beyler? İşin özünü Op. Dr. Dilek Öcal sizler için soru-cevap şeklinde kaleme aldı.

Vajinismus Nedir?

Vajinanın dış 1/3 kısmındaki  pelvik  taban kaslarının istem dışı kasılması sonucunda  cinsel birleşmenin yaşanamamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise vajinismus, kadının olmasını arzu ettiği halde, penis, parmak veya başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşaması, genellikle eşlik eden kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi,korkusu şeklinde tanımlanmaktadır.

Vajinismusun Görülme Sıklığı Nedir?

Ülkemizde Cinsel Tıp Enstitüsü Vajinismus Bilgi Anketi, Türkiye’de her  10 kadından birinin vajinismus  sorunu yaşamakta olduğunu göstermiştir. Vajinismusu olan kadınlar yaş, eğitim, sosyoekonomik ve sosyokültürel durum, kırsal veya kentli olma açısından belirli bir farklılık göstermezler. Bunun nedeni, cinsel eğitimin ve bilgilenmenin bireyin genel eğitim seviyesine göre değil, toplumun ve kültürün diretmeleriyle şekillenmesidir.

Vajinismusun Sebepleri Nedir?

Vajinismusun  nedenleri arasında  en sık görüleni  ‘’sevişirken acıyacak’’  korkusudur. İlk cinsel birleşmede  kızlık zarının açılmasıyla ilgili abartılı ağrı ve acı yaşayacağına, fazla kanama olacağına, patlayıp vajinasının parçalanacağına hatta hastanelik olabileceğine  ilişkin aslı olmayan korkular, penis vajina içindeyken kilitlenip kalma ve öylece hastaneye götürülme hikayeleri  sık rastlanan korku yaratan nedenler arasında sayılabilir.

Vajinismuslu Kadınlar Ne Hisseder?

Vajinismusun en temel  belirtisi ‘’o an ‘’ geldiğinde  kişinin bilinci açık olsa da kontrolünü yitirip eşini itmesi, kasılması, endişe ,korku ve kaygı duymasıdır Kişi zamanla kendisini çok mutsuz hissedip depresyon belirtileri gösterebilir. ‘’Bu durumunun sebebi tamamen benim hatam.Kocama haksızlık yapıyorum. ‘’ şeklinde suçluluk hissedebilir. Çocuk sahibi olamama korkusu da  bütün bunlara eklenir.

Vajinismuslu Kadınları Eşleri Ne Hisseder?

Vajinismus  yaşayan bir eşle birlikte olmak  kolay değildir. Vajinismuslu kadınlar görücü usulüyle evlenmemişlerse, eş veya sevgililerini otoriter ve baskıcı babalarının aksi özellikteki erkeklerden seçerler. Tencere ve kapak misali karı-koca birbirini kırmaktan aşırı derecede korkarlar. Empati yaparak  kendisini  eşinin yerine koyar  ve   onun duygu  ve düşüncelerini  anlamaya çalışırlar. Bir süre sonra da umutsuzluğa kapılmaya başlarlar. Reddedilme hissi yaşarlar. Zamanla uzaklaşmaya başlarlar.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Vajinismus cinsel tedaviler arasında en yüz güldürücü  sonuç veren cinsel sorunlardan birisidir. Vajinusmus sorunu kişiye özeldir. Bu yüzden tedavisi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır. Her ne kadar vajinismus kadında   yaşanan bir  problem  olsa da diğer cinsel sorunlarda olduğu gibi  bu sorun da  çiftin ortak problemi olarak kabul edilmelidir. Vajinismus tedavisinde  genellikle hiçbir cerrahi müdahale yada girişimsel işlem uygulanması gerekmez. Kadının  terapi  süresince her hangi bir ilaç kullanması  önerilmez.

Cinsel terapi planına uyulduğu sürece,umulduğundan daha hızlı ve kesin  bir iyileşme elde edilecektir. Ancak bu kişinin tedavi planına sadık  olması ve  sabırla uygulaması gerekmektedir.

YAPILMASI GEREKEN TEK ŞEY  HASTANIN  İYİ BİR REHBER OLACAK CİNSEL TERAPİSTİ BULMASI, HER ŞEYİ AÇIKÇA ANLATMASI VE  EN ÖNEMLİSİ DE  İYİLEŞME ARZUSUNUN OLMASIDIR

ADAM IN TOWN

Hemen Ara
Harita
Whatsapp Destek
Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.