Cinsellik hakkında bilgi sahibi miyiz? - Dr. Dilek ÖCAL

Cinsellik hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz?

Birbirinizin Sevgi Dilini Anlıyor Musunuz?
Birbirinizin Sevgi Dilini Anlıyor Musunuz?
Eylül 12, 2019
İlk Gece Cinsellikte Bilgi Eksikliği Erkekleri Telaşlandırıyor!
İlk Gece Cinsellikte Bilgi Eksikliği Erkekleri Telaşlandırıyor!
Eylül 17, 2019
Cinsellik hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz?

Cinsellik hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz?

Sağlıklı bir cinsel yaşam, çiftlerin birbiriyle sağlıklı bir iletişim kurabilmelerinin temelinde yatan en önemli etkendir.

Dünya Cinsel Sağlık Gününü kutladığımız bugün kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin cinsellik konusunda yeterli ve doğru bilgisinin olup olmadığı sorusu geliyor aklımıza ve ne yazık ki cevabımız hayır. Hem toplumuzdaki tabular hem yetiştirilme tarzı hem de cinselliğe bakış açımız sebebi ile sağlıklı cinsellik ve cinsel eğitim konusunda dünyanın çok gerisinde kalmaktayız. Dünya genelinde kutlanan Cinsel sağlık günü, ayrım yapmaksızın her türlü kişisel tercihe saygı duyarak, herkesi cinsel sağlık konusunda aydınlatmayı ve doğru bilgiye ulaştırmayı amaçlamaktadır.

Cinsel yaşamın, sağlıklı yaşamın bir parçası olduğu anlaşılıp, kabul edilebilir.

Cinsel yaşamın mümkün olduğunca daha çok ülke tarafından önemsenmesi ve toplumun bilimsel normlara doğru yönlendirilmesi çok önemlidir. Bu sayede, konuşulmasının ayıp, günah veya yasak olduğu bilinen ve düşünülen cinsel yaşamın, sağlıklı yaşamın bir parçası olduğu anlaşılıp, kabul edilebilir.

Rahatlıkla konuşulabilen, saklanmayan, gizlenmeyen cinsellik ile sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme sağlıklı ilişkilerin gerekliliğidir. Ne yazık ki her gün bunu gerçekleştiremeyen birçok çift ile karşılaşmaktayım.

Bu nedenle bilinçlendirme için her yılın sadece bir gününü cinsel sağlığa ayırmak yerine, çocukluk döneminden hatta ana sınıfından başlanarak, ergenlik çağı ve evlilik öncesi, cinsel danışma ve rehberlik hizmetlerinin devlet tarafından sağlanması gerekmektedir.

Ayrıca ergenlik öncesi, evlilik öncesi cinsel eğitimler ve danışmanlık hizmetleri sağlanmalı. Toplumumuz cinselliğin çekinmeden doğallıkla konuşabilmeli. Cinselliğini sağlıklı her birey gibi yaşayabilmeli.

Hemen Ara
Harita
Whatsapp Destek
Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.