Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtleri birçok alt başlık halinde sıralanabilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinanın beş duhulü denilen

  • parmak yerleştirme
  • tampon yerleştirme
  • vajinal aplikatör le ilaç yerleştirme
  • jinekolojik muayene olamama
  • cinsel birleşmeden herhangi birinin , birkaçının veya hiç birisinin gerçekleşememesi veya ağrılı olması söz konusudur.

Kendi genital bölgesine bakamama, dokunamama durumlarına da sıklıkla rastlanır.Bazıları cinsel birleşme sırasında hafif bir yanma ya da batma hissine neden olan bir darlık yaşar.Bazıları bir tampon koyabilir yada jinekolojik bir muayeneyi tamamlayabilir ancak cinsel birleşmede bulunmak onlara imkânsız gelir. Bazıları bir penisi kısmen sokabilir ama bunu yapmak acı verir ve zordur. Bazıları bir penisi tamamen sokabilir ama sıkılık ve rahatsızlık hissi, uyarılmayı engellediğinden orgazma giden normal ilerlemeyi yarıda keser ve bunun yerine acı getirir. Cinsel birleşme yarıda kalır.

Bu kadınların önemli bir yüzdesi, cinsel birleşme dahil, herhangi bir vajinal girişi tamamlayamazlar. Vajina tamamen kapanıp girişi imkânsız kılabilir.Bazı kadınların cinsel birleşme çabaları sırasında, (bacak, sırt vs. gibi) vücutlarındaki diğer kas gruplarında spazmlar olur ya da nefesleri durur. Bacaklarını kapatıp, eşlerini itebilirler.Acı ve başarısızlıktan ötürü seksten ya da seksle ilgili her şeyden uzak durulabilir. Vajinal giriş ya da vajina içindeki hareketlerde, küçük bir rahatsızlık ya da sıkılıkla birlikte yanma hissedilebilir, ancak bu yok olabilir.

Vajinal giriş ya da vajina içindeki hareketlerde, daha çok yanma ve sıkılık hissedilir ve bu durum devam etmeye yatkındır. Vajinal kasların istemsiz sıkılığı, giriş ve hareketi zor ve acı verici kılar. Partner, sıkıca kapanmış vajinal açıklıktan ötürü içeri giremez. Eğer giriş zorlanırsa büyük bir acı oluşur. Vajinismusu olan bazı kadınlar ayrıca iğneden vb. korktuklarını da bildirirler. Neden olduğu bilinmeyen ve belirli bir nedeni yokmuş gibi görünen cinsel acı hissederler.

Vajinismus Belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Vajinismus Konusunda 10 Yanlış Bilgi ve Önerilmeyenler

    Whatsapp Destek
    Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.