Vajinismus Tedavi İlkeleri - Dr. Dilek ÖCAL

Vajinismus Tedavi İlkeleri

Cinsel Fanteziler
Cinsel Fanteziler
Temmuz 29, 2018
Her 10 Kadından Biri Vajinismus
Temmuz 29, 2018

vajinismusVajinismus, kadınlarda sıkça rastlanılan bir cinsel problemdir. Cinsel tedaviler arasında, sonucu en iyi alınan problem Vajinismusdur. Vajinismus tedavileri, hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Psikolojik terapiler ile tedavi edilen Vajinismus, ortalama 3 ya da 7 seansta sonlanmış olur. Hastalar, seansları ve seans aralıklarını kendileri belirler. Esnek bir tedavi planı uygulanır. Vajinismus tedavi sürecinde bazı ilkeler vardır. Bu ilkeler şöyledir;

1- Vajinismus muayenesi yapılmadan önce yorumda bulunmak olumsuz etki yapar

Vajinismus muayenesi psikolojik tedavi uygulanmadan önce, fiziksel bazı hastalıkların da olup olmadığına yönelik bir araştırma gerektirir. Fiziksel muayene esnasında kadının canı acıtılmaz, korkutulmaz ve kendisine de yöneltilen sorular ile problemin kaynağına inilmeye çalışılır.

2- Vajinismus yalnızca kadının değil, çiftin ortak sorunudur

Vajinismus tedavisi esnasında yalnızca kadına yönelik psikolojik tedavi uygulanmaz. Tedaviye kadının partneri de dahil edilmelidir. Kadın suçlanmamalı, ortada bir problem varsa çift bu problemi beraber çözmeye çalışmalıdır. Eşin desteği olmadan uygulanan tedavi, başarıya ulaşamayabilir. Kadın eşinden destek alırsa tedavi süresi kısalır.

3- Vajinismus tedavisinde partnerler bulunmazsa sonrasında sorunlar gelişebilir

Vajinusmus tedavisi boyunca, kadının partneri yanında bulunmalıdır. Aksi durumlarda, tedavi sonrasında erkekte cinsellikten soğuma, kadından uzak durma isteği, sertleşme sorunu meydana gelebilir. Kadının eşinin, tedavi boyunca yanında bulunması bu ve buna benzer birçok neden yüzünden oldukça önemlidir.

4- Vajinismus tedavisi gören kadın süreç boyunca ilaç kullanmamalıdır

Vajinismus tedavisi esnasında kadının başka bir ilaç kullanılması önerilmez. Her ilacın yan etkisi  vardır. Bu yan etkiler göze alındığında, tedavinin olumsuz etkilenmesi kaçınılmazdır. Psikolojik tedaviler esnasında vajinismus tedavisi gören kadın, kullandığı diğer ilaçları bırakmalıdır.

5-  Vajinismus tedavi planına uyulduğu sürece en kolay çözülen cinsel problemdir

Vajinismus, cinsel problemler arasında en kolay çözülen sorundur. Fakat bunun için, tedavi gören hastanın ve hastanın partnerinin tüm önerilere birebir uyması gerekmektedir. Kişinin, doktorun tüm söylediklerini yapması ile beraber daha hızlı ve kesin bir sonuç alması sağlanmaktadır.

Hemen Ara
Harita
Whatsapp Destek
Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.