Doğru Sevişmenin Kuralları - Dr. Dilek ÖCAL

Doğru Sevişmenin Kuralları

Evlilikte Fanteziler Nasıl Keşfedilir?
Mart 5, 2021

Bu videoyu sizlere bana en çok sorulan sorulardan birinin yanıtını vermek için için hazırladım. Doğru sevişmenin kuralları nelerdir? Sizi hayal kırıklığına uğratacağım ama son söylemek istediğimi başta söylemek istiyorum. Doğru sevişmek diye bir şey yok. Kural da yok.

Doğru sevişmek derken sağlıklı ve mutlu bir cinsellikten bahsediyoruz.

Sağlıklı ve mutlu cinselliğin çağrıştırdıkları da, haz, arzu, üreme, aşk, ilişki ve yakınlıktır.

Bunların yerine, korku, endişe, kaygı, günahkarlık, suçluluk, bedel ödeme, yetersizlik, öfke, üzüntü, nefret, utanç, rezil olma, değersizlik, sevilmiyorum duyguları varsa sorunlu bir cinsellik söz konusudur.

Cinsel ilişki 2 kişinin biyolojik, ruhsal ve sosyal yönleriyle yaşadıkları bir birleşmedir. Bu birleşmenin belirli bir şekli ve kuralı olmadığı gibi eşler birbirlerine ve çevreye zarar vermedikleri ve doyuma ulaştıkları sürece nasıl ve ne şekilde sevişeceklerine kendileri karar verirler.

Cinsel ilişki dediğimiz zaman, rahatlamış gevşemiş bir halde, kendini sevişmeye bırakıp, dokunmaların hazzını yaşayarak, ruhu ve bedeni paylaşabilme, boşalabilme sanatından bahsediyoruz.

Zevk alma ve doyuma ulaşma konusunda kendisini tanıyan, kendi̇ zevk yolunu bilen kişi, kendi ihtiyaçlarını alma ve partnerinin ihtiyaçlarını gözetme konusunda bilgili, özgüvenli ve rahattır.

Cinsellik bizim insan olarak ne olduğumuzun ifadesidir. Değerlerimiz, davranışlarımız, fiziksel görünüşümüz, inanışlarımız, duygularımız, kişiliğimiz, sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler, sosyalleşme alanlarımızla şekillenir.

Bu nedenle de doğru sevişmeyi tanımlamak çok zordur. Pratikte böyle bir şeyin olmadığını söylemek de doğrudur.

Hemen Ara
Harita
Whatsapp Destek
Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.