Mastürbasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Adam In Town

ADAM IN TOWN-Mastürbasyon

Her 10 Kadından Biri Vajinismus
Temmuz 29, 2018
Erken Boşalma
Temmuz 29, 2018
Joseph-Gordon-Levitt-in-Don-Jon-2013-Movie-Image

Yazı: OP.DR. DİLEK ÖCAL

1-MASTURBASYON NEDİR?

 ‘’Masturbasyon ‘’ kelimesi  latincede  manus  ‘’el ’’ ve  turbare  ‘’rahatsız etmek ‘’ kelimelerinden türemiş ‘’elle rahatsız etmek ‘’ anlamına gelmektedir.
Günümüzde ‘’masturbasyon  ‘’ kelimesi  kadın veya erkeğin  kendi  kendine  cinsel doyuma ulaşmak için yaptığı  eylem olarak bilinmektedir. Öz doyurum  yada otoerotik aktivite de denilebilir. Kişiler bu sırada hayal güçleriyle fantezi kurabilirler veya uyarıcı olacak çeşitli cisimler kullanabilirler. 
Masturbasyon erkekler tarafından ergenliğe girildiğinde keşfedilir. Ülkemiz gibi cinsel eğitimin tam olarak verilmediği , cinselliğin ayıp, günah sayıldığı toplumlarda ise kadınların kendi bedenlerini tanımakta oldukça acemi  davrandıkları, erkeklerin de kadınların zevk noktalarını bilmekten yoksun oldukları dikkati çekmektedir.


2-TARİHTE MASTURBASYON  TOPLUMLARDA NASIL GÖRÜLMÜŞTÜR?

 
Masturbasyonun tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yukarıdaki  figür milattan önce 6000-4000 yılları arasına dayanır  ve erkek masturbasyonunu  resmeder. Tarih öncesi devirlerde, antik  Mısır  ve antik Yunan’da  masturbasyon kutsal sayılıyordu. Tek tanrılı dinlerle birlikte masturbasyon yapılmaması  gereken  kötü bir şey olarak  görülmeye başlanmıştı. Tam da bu dönemlerde  Uzak Doğu’da Kamasutra, Tantra gibi cinsel felsefi  bakış açıları hakimdi.


3-MASTURBASYONUN PSİKOSEXÜEL  GELİŞİMDEKİ YERİ NEDİR?


Masturbasyon;  hayatın  bebeklik, çocukluk, ergenlik ve erişkin çağlarının hepsinde  karşımıza çıkar.
Yenidoğan döneminde ağız mukozası  haz organıyken  zamanla bebeğin vücudunu ve kendisini  tanıma çabaları içinde fallik dönemde cinsel organlara karşı ilgi artar.Bu süreçte çocuklar cinsel kimlik geliştirmektedirler  ve  cinsel organlarına dokunduklarında zevk aldıklarının farkına varırlar. Bu dönemde yapılan mastürbasyon cinsel  gelişimin doğal bir gereğidir. Merak ve keşfetme duygusu hakimdir. Çocuğun çok sık ve her durumda mastürbasyon yaptığı  gözlendiği durumlarda aile içi ilişkilerin  gözden geçirilmesi  gereklidir. 

Ergenlikle birlikte cinsel kimlik  şekillenirken  sex hormonlarının artmasıyla birlikte cinsel meraklar, uyarılmalar  başlar. Cinsel istek ve uyarılmanın artmasıyla birlikte mastürbasyon sosyal  ve ahlaki kurallara uyum sağlama çabasındaki ergen için iyi bir rahatlama yoludur. Bu dönemde yakalanma korkusuyla , suçluluk  ve günahkarlık duygularıyla yapılan mastürbasyonlar ileri yaşlarda erken boşalma başta olmak üzere değişik cinsel sorunlara yol açabilmektedir.
Erişkin yaşamda da  mastürbasyon  sağlıklı bir cinsellik içinde yerini alır. Düzenli bir ilişkisi olan veya evli kişilerinde mastürbasyon yapmaları normaldir. Ancak mastürbasyon eşle birlikte olmaya tercih ediliyorsa o zaman  sorun olarak algılanmaya başlar.


5-MASTURBASYONLA İLGİLİ MİTLER ( doğru bilinen yanlışlar) NELERDİR?


Halk arasında mastürbasyonla ilgili oldukça fazla doğru bilinen yanlışlar vardır. İşte bunlardan bazıları:
-Masturbasyon  kirli  ve zararlıdır.
-Masturbasyon  yapmak sivilce yapar.
-Masturbasyon cinsel isteği  ve gücü azaltır.
-Masturbasyon körlük, sağırlık ve kısırlık yapar gibi.


6-MASTURBASYONUN YARARLARI NELERDİR? SIK MASTURBASYON YAPMAK ZARARLI MIDIR?


Masturbasyon gelişim sürecinde cinselliğin öğrenilmesine , bedenin  tanınmasına , orgazm olmayı öğrenemeye  olanak sağlar. Kimseye zarar vermeden cinselliğin yaşanmasına müsaade eder. Kişinin rahatlamasını sağlar. Özellikle partneri olmayan kişilerin tatmin olması için önemlidir. Kişinin özgüvenini  sağlaması açısından da önemlidir.
Masturbasyonun  aşırıya kaçılmadığı sürece  bedensel  ve ruhsal kötü bir etkisi yoktur.  Aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Sağlıklı  ve genç insanlar için her gün mastürbasyon yapmanın sakıncası yoktur. Ancak aşırıya kaçıldığı taktirde spor yapma , kendini çalışmaya verme gibi dikkati ve enerjiyi başka alanlara kaydırmak uygun olur. Cinsel dürtüler mastürbasyonla da tatmin edilemiyorsa  duygusal bir temele dayalı  bir ilişki kurma zamanı gelmiştir.
                                                                                                                                   
.Dr.DİLEK ÖCAL
ADAM IN TOWN

Hemen Ara
Harita
Whatsapp Destek
Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.