Vajinismus Nedir ?

Vajinismus Konusunda 10 Yanlış Bilgi
Vajinismus Konusunda 10 Yanlış Bilgi
Haziran 7, 2020
vajinismus belirtileri
Vajinismus Belirtileri Nelerdir?
Haziran 8, 2020
Vajinismus nedir?
Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir sorusu hastalarımın bana sık sık yönelttiği sorulardan biridir. Özetle vajinanın dış 1/3 kısmındaki pelvik taban kaslarının İSTEM DIŞI kasılması sonucunda cinsel birleşmenin yaşanamamasıdır.

Pelvik taban kaslarının kasılması vajinal girişi daraltarak cinsel ilişkinin olamamasına neden olur. Kasılmalar cinsel ilişkiyi önleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.

Vajinismus bir KORKU reaksiyonudur. Cinsel birlikteliğe karşı oluşan bir PANİK ATAK’tır. Penisin veya muayene aleti gibi başka bir cismin, tampon, doktor parmağı, eşin parmağı veya kendi parmağının bile vajinaya yaklaşması, hatta eşin cinsel ilişki için pozisyon alması bile bu korku reaksiyonunu tetikleyebilmektedir.

Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez, ancak cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Cinsel isteksizlik hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bu bozukluklar ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir.
Vajinismus sizin hatanız değilir ve utanılacak bir şey kesinlikle değildir.

Dünya Sağlık Örgütü vajinismus kelimesini kadının olmasını arzu ettiği halde, penis, parmak veya başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşaması, genellikle eşlik eden kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi,korkusu,deneyimi olması şeklinde tanımlanmaktadır.

Vajinismusun Görülme Sıklığı Nedir?

Ülkemizde Cinsel Tıp Enstitüsü Vajinismus Bilgi Anketi, Türkiye’de her  10 kadından birinin vajinismus  sorunu yaşamakta olduğunu göstermiştir. Vajinismusu olan kadınlar yaş, eğitim, sosyoekonomik ve sosyokültürel durum, kırsal veya kentli olma açısından belirli bir farklılık göstermezler. Bunun nedeni, cinsel eğitimin ve bilgilenmenin bireyin genel eğitim seviyesine göre değil, toplumun ve kültürün diretmeleriyle şekillenmesidir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Vajinismus cinsel tedaviler arasında en yüz güldürücü  sonuç veren cinsel sorunlardan birisidir. Vajinusmus sorunu kişiye özeldir. Bu yüzden tedavisi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır. Her ne kadar vajinismus kadında   yaşanan bir  problem  olsa da diğer cinsel sorunlarda olduğu gibi  bu sorun da  çiftin ortak problemi olarak kabul edilmelidir. Vajinismus tedavisinde  genellikle hiçbir cerrahi müdahale yada girişimsel işlem uygulanması gerekmez. Kadının  terapi  süresince her hangi bir ilaç kullanması  önerilmez.

Hemen Ara
Harita