Türk Filmleri de Vajinismus Nedeni

Türk Filmlerinde Vajinismus sinemamızda sık sık işlenen bir konudur. Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre cinsel aktif 10 kadından 1 ‘inde vajinismus görülmektedir. Bu oran dünyada görülme sıklığından fazladır. Bu yüksekliğin sebebi toplumumuzun cinselliğe karşı kapalı bakış açısı ve cinsel kimlikle barışık olamamadır. Vajinismus, vajinanın dış 1/3 kısmındaki  pelvik taban kaslarının istem dışı kasılması sonucunda  cinsel birleşmenin yaşanamamasıdır.

Türk Filmlerinde Vajinismus

Vajina içine bir şey alamamak olarak da adlandırılan vajinismus yüzünden ilişki sırasında engel olunamayan kasılmalarla eşlerle cinsel ilişki yaşanamamakta ve çiftler arasında büyük sorunlar yaşanabilmektedir.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı  Dr. Dilek Öcal bir kadının vajinismus olduğunu nasıl anlayacağı ile ilgili olarak, ”Vajinismus;  kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluklarından bir tanesidir. Aslında cinselliğe karşı abartılı bir şekilde hissedilen panik atak hali ve korku reaksiyonudur. Vajinismuslu kadınlar sıklıkla jinekolojik muayene olamazlar. Vajina içine kendisinin veya eşinin parmağını sokamazlar. Vajinaya tampon, ilaç uygulaması yapamazlar. Cinsel ilişki sırasında eşinin cinsel organını içine alamazlar. Bazı kadınlar bunlardan bazılarını bir miktar yapabilseler bile bu genellikle ağrılı bir şekilde gerçekleşir.  Bazen eşin cinsel ilişki için pozisyon alması bile panik atağı başlatabilir. Bacakları kapatma, eşi itme şeklinde davranışlar görülebilir. Çoğu kadın kendisine dokunamaz bakamaz bile” açıklamasını yaptı.

VAJİNİSMUSTA ERKEN TEDAVİ ÖNEMLİ

Vajinismusta erken tedavinin önemini belirten Dr. Öcal, ”Vajinismusa erteleme-kaçınma hastalığı da denilebilir. Bir şekilde çiftler değişik bahaneler uydurup buna kendilerini de inandırarak vajinismusun tedavisini ertelerler ve böylece yıllar geçebilir. Erken tedaviye başlama sorunun kronikleşmeden çözülmesini sağlar. Zaman geçtikçe kolayca çözümü olabilecek bir durum daha karmaşık hale gelebilir” şeklinde konuştu.

VAJİNİSMUS NEDENİ ‘PSİKOLOJİK’

Vajinismusun nedeni açıklayan Dr. Öcal, “Vajinismusun belirtileri fiziksel olsa da sebepleri psikolojiktir. En sık görülen sebep yeterince bilgili olamamaktan dolayı acıyacak, kanayacak, yırtılacak korkusudur. Cinselliğe ayıp gözüyle bakılması,  kızlık zarının çok değerli olması ve her şeye rağmen korunması gerektiği öğretisi, kız çocuklarına erkeklere güvenmemeleri konusundaki uyarılar, çocukluktan beri duyulan hikayeler, yanlış bilgiler, izlenilen Türk filmlerindeki genç kızların başına gelenler, ağrılı, korkutucu doğum sahneleri, cinsel tacize uğramış olma, zorla evlendirilme, eşini sevmeme, eşle  yaşanan  sorunlar, gebelik korkusu, cinsel  yolla bulaşan hastalıkları kapma korkusu  da vajinismus nedenleri arasında sayılabilir” dedi.

VAJİNİSMUS HASTALARI NADİR OLARAK HAMİLE KALABİLİR

Vajinismus hastalarının çocuk sahibi olmalarıyla ilgili olarak Dr. Öcal,  “Çiftleri doktora getiren en önemli sebeplerden birisi çocuk sahibi olma isteğidir. Vajinismuslu kadınlar nadir de olsa dışarıdan sperm bulaşmasına bağlı olarak hamile kalabilseler de cinsel birliktelik tam olarak yaşanamadığından normal şartlarda hamile kalmaları zordur” ifadesini kullandı. Dr. Dilek Öcal vajinismusun tedavisi ile ilgili olarak,”Vajinismus  bu konuda yeterince bilgili ve deneyimli bir terapistle tedavi imkanı olan, cinsel terapiler arasında en yüz güldürücü olanlardan biridir” şeklinde konuştu.

TEDAVİDE EĞLENCELİ EGZERSİZLER: AŞK OYUNLARI

Eşlerin desteğinin oldukça önemli olduğu vurgulayan Dr. Dilek Öcal, ”Tedavi planında öncelikle tamamen dışarıdan ve yeterince hassas davranılarak hastanın yüzeysel dış genital muayenesi yapılır. Kızlık zarının yapısı ve vajinal girişi engelleyecek bir durum olup olmadığı değerlendirilir.

Ardından cinsellikle ilgili temel bilgilendirme yapılarak, çiftin yanlış bilgi ve inançları düzeltilir. Hatalı davranışlar değiştirilerek ‘’aşk oyunları‘’ adı altında ‘’eğlenceli’’  egzersizler önerilir. Eşin destekleyici davranışları ve tedavi süresinde eşinin yanında olması süreci kolaylaştırır ve tedavi süresini kısaltır” dedi.

    Whatsapp Destek
    Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.