ADAM IN TOWN-Cinsel Sağlık Ne Kadar Önemli?

YAZI: OP. DR. DİLEK ÖCAL

TANIŞMA

Merhaba…

Bu aydan itibaren her ay sizlerle birlikteyim.

Konumuz:  Cinsel  Sağlık

Sağlıklı cinsel yaşam ve cinsel hayata dair sorunları ele alıp, sizlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağım.

İçinde yaşadığımız modern iş dünyasında kariyer basamaklarını tırmanırken, belli bir yaşam standardı yakalayabilme çabası içinde, sahip olduğumuz  görev sorumluluğu, ekonomik koşullar, işte ve özel hayatta kişiler arası ilişkiler, aile, evlilik, arkadaşlık, kişilik özelliklerimiz ve pek çok durum bizi fiziksel ve ruhsal olarak zorluyor. Bütün hayatı bir koşuşturma içinde yaşarken arada nefes alınabilecek boşluklar yaratma becerisine  ne yazık ki herkes sahip olamıyor. Cinsellik de tam burada karşımıza çıkıyor. Bütün bu olanlardan etkilenerek ya cinselliğimizden tamamen vazgeçiyor, onu öldürüyoruz  ya da bazı cinsel sorunlar yaşayarak öyle yada böyle devam ettiriyoruz.  Çok azımız cinsel hazzın hayatımızdaki stresi yenme yöntemlerinden birisi olduğunu biliyor. Yani, cinsellik kişiye göre hem bir  kurban hem de bir kurtarıcı olabiliyor.

Keyifli ve tatminkar bir cinselliğin, bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor. Mutluluk veren bir cinsel ilişki sonrasında salgıladığımız hormonlar sayesinde vücudumuzun strese ve ağrıya karşı eşik değeri yükseliyor. Endişe, kaygı  ve stres yaratan faktörlerle  mücadele etme  gücümüz artıyor. Bu sayede ağrıyı daha az algılıyoruz. Ne komiktir ki; kadınların bir bahane olarak sığındığı ve seksten kaçma yolu olarak kullandıkları baş ağrısının da tedavisi haz dolu bir cinsel ilişkiden geçiyor. Vücudumuzda seks sonrasında gevşeme ve rahatlama yaratan hormonlar aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direncimizi de arttırıyor. Kalp ve damar sağlığını koruyor, inme riskini azaltıyor. Düzenli cinsel hayat, kemikler üzerinde de olumlu etki yaratıyor. Kemik erimesini engelliyor. Öz güven duygusunu geliştiriyor, cildin genç ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Uykusuzluk problemini gideriyor. Ve daha nice yararları var. Gerçekten de her  derde deva gibi, değil mi?

Üstelik bununla da kalmayıp, kendimizi ve diğer kişileri anlamamıza ve tanımamıza yardımcı oluyor. ‘’Bana cinselliğini ve fantezilerini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim‘’ cümlesi bu anlamda çok şey ifade ediyor.

Fakat çok sayıda kişi,  faydaları saymakla bitmeyen, içimizde en doğal, en ilkel dürtülerimizden olan cinselliği pek çok sebepten dolayı gerçekten olması gerektiği gibi tatminkar bir şekilde  yaşayamıyor. Erkeklerde  ve kadınlarda cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma bozukluğu, sertleşme problemleri, vajinal kuruluk ve ağrı, erken boşalma, orgazm olamama gibi problemler oldukça sık görülüyor. Bunların yanı sıra gebelikten korunma, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma konusunda da ciddi bilgi eksiklikleri söz konusu.

Bu köşede sizlerin de önerileri ve soruları doğrultusunda,  bu konuları ele alıp kişisel mutluluğa ve sağlığa, dolaylı olarak da toplumsal mutluluk ve sağlığa katkımız olmasını hedefliyorum.

ADAM IN TOWN

    Whatsapp Destek
    Online Terapi ve bilgi almak için whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.