Vajinismus Tedavisi

vajinismus çözümü
Vajinismus Tedavisinde Dikkat Etmeniz Gerekenler!
Haziran 8, 2020
Çocuk istemiyordum ama istesem de yapamayacağım düşüncesi canımı yakıyordu
Eylül 25, 2020
Vajinismus Tedavisi konusunda merak edilen tüm bilgilendirmeleri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Pelvik taban kaslarının kasılması vajinal girişi daraltarak cinsel ilişkinin olamamasına neden olur. Kasılmalar cinsel ilişkiyi önleyebilir veya çok acı verici hale getirebilir.
Vajinismus bir KORKU reaksiyonudur. Cinsel birlikteliğe karşı oluşan bir PANİK ATAK’tır.
Korku reaksiyonuna
 • Penisin veya muayene aleti gibi başka bir cismin,
 • Tampon,
 • Doktor parmağı,
 • Eşin parmağı
 • Kendi parmağınızın bile vajinaya yaklaşması neden olabilir.
Eşin cinsel ilişki için pozisyon alması korku reaksiyonunu tetikleyebilmektedir.
Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez, ancak cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Cinsel isteksizlik hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. Genellikle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bu bozukluklar ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. Vajinismus sizin hatanız değilir ve utanılacak bir şey kesinlikle değildir.
Dünya Sağlık Örgütü vajinismus kelimesinin anlamı olarak
“Kadının olmasını arzu ettiği halde, penis, parmak veya başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşamasıdır. Buna eşlik eden kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi,korkusu,deneyimi olması şeklinde tanımlanmaktadır.”

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus olan kadın mutluluk verici ve acısız bir cinsel birliktelik yaşayamamasının nedeni
 • Sinirlilik,
 • Hiddet,
 • Suçluluk,
 • Günahkarlık,
 • Endişe,
 • Hayal kırıklığı
 • Korku benzeri duyguları olabilir.
Duyguların söze dökülmesi sağlanarak bunların çözümlenmesine yardımcı olunur.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

1- Tedavi planında tamamen dışarıdan ve yeterince hassas davranılarak hastanın yüzeysel dış genital muayenesi yapılır. Kızlık zarının yapısı ve vajina girişi engelleyecek bir durum olup olmadığı değerlendirilir.
2-Doyumlu bir cinsel yaşam için doyumlu bir eş ilişkisi şarttır. Eşlerin aralarındaki ilişki cinsel sorun veya herhangi bir sebep nedeniyle çatışmalı hale gelebilir.

Bazen eşin cinselliğe bakış açısı ve cinsel davranış özellikleri de probleme neden olup çözümü zorlaştırabilir. Bu nedenle ilişkideki çatışmalar ve ilişkinin dinamiği gözden geçirilerek partner ilişkisi yeniden yapılandırılır. Çözüme ulaşma süresi ne kadar uzarsa eş ilişkisinin bozulma olasılığı da o kadar artar. Bu nedenle gecikme yaşamadan mümkün olduğunca erken tedavi olmak önemlidir.

3- Ardından cinsellikle ilgili temel bilgilendirme yapılır. Çiftin yanlış bilgi ve inançları düzeltilir.
Vajinismuslu bir kadın büyük olasılıkla kendi cinsel organlarını tanımıyor. Cinselliğe dair yanlış bilgilere inanıyor demektir. Vajinismuslu bir kadına önce cinsel organların anatomisi ve cinsel yanıtların fizyolojisi anlatılır. Genel cinsellik anlayışı üzerinde konuşularak, olası yanlış inanışlar değiştirilmeye çalışılır. Bu bilgiler anlatılırken, maket ve videolardan yararlanılarak öğrenme süreci kolaylaştırılır.
4- Kadınlarda cinsel sorun gelişmesinde erken çocukluk yaşantısından kaynaklı olabilir. Birlikte içinde yaşadığı aile ve çevre tarafından kızlık zarlarını yada kadınlığının ve cinselliğinin nasıl özümsendiği de önemlidir. Vajinismus kişinin psikolojik gelişimindeki sağlıklı olmayan bir süreci ifade ediyor olabilir.
5- Hatalı davranışlar değiştirilerek aşk oyunları adı altında eğlenceli egzersizler önerilir. Çifte güzel sevişme sanatı öğrenmeleri yolunda rehberlik yapılır. Vajinismus tedavisi içerisinde yer alan tedavi yöntemleri içinde en önemlisi davranışsal terapilerdir.
 
Davranışsal Terapiler
Davranışsal terapiler bilişsel terapilere ek olarak uygulanır. İçerisinde bir takım egzersizleri bulunduran tedavi yöntemlerini içerir.

Vajinismus Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Davranışsal terapiler içerisinde öğrenmeye yönelik uygulamalı egzersizler yer almaktadır.
Vajinismus egzersizlerinin amacı;
 • Kişinin kendi genital organlarını tanımasını sağlamak,
 • Vajinal kasları kontrol altına almayı,
 • Hakim olmayı zihne öğretmek,
 • Doğru hareketler ile vajinal kasları gevşetmek ve rahatlama sağlamaktır.
Ayna
Vajinismus hastalarının pek çoğunun ortak sorunlarından biri de vajinayı tanımamaları, o bölgeye bakamamalarıdır. Vajinayı resmen yok saymalarıdır. Bu tarz hastalara en çok önerilen egzersizlerden biri ayna egzersizleridir.

Ayna egzersizleriyle hastadan vajinasını incelemesi, vajinasında yer alan yapıları öğrenmesi istenir. Bu sayede kendi cinsel organını tanıması sağlanmaktadır.

Bacak açma
Bacakların iyice açılmasını sağlamak amacıyla yapılır. Vajinismus hastalarının pek çoğunda bacakları açma ile ilgili sorun vardır.
Nefes tekniği ile gevşeme
Akciğerlerimizi ve diyafram kasını doğru şekilde kullanmak gevşemeyi, rahatlamayı arttırmaktadır. Vajinismus terapilerinde nefes tekniği çok önemlidir.
Kegel
Kegel egzersizi idrarını “tut-bırak” şeklinde hastaya öğretilir. Bu egzersizlerinde amaç, hastaya vajinal kaslarına hükmedebilmesini öğretmektir.
Hastalardan vajinal kaslarını güçlü bir şekilde 10-15 saniye kasmalarını ve daha sonra gevşetmeleri gerektiği öğretilir. Bu egzersizi üst üste ortalama 15-20 kez tekrar etmeleri istenmektedir.
Masaj
Vajinismus hastalarının birçoğunda vajinaya zarar vereceği fikri yer aldığı için vajinalarına dokunmak istemezler. Bu tarz hastalara bir bebek yağı yardımıyla vajinalarına dokunmaları, masaj yapmaları, klitorisini keşfetmeleri öğretilmektedir.
Parmak
Vajinismus tedavisi hastalarının ortak fikri, vajinaya hiçbir şeyin giremeyeceği şeklindedir. Bu fikri kırmak açısından pek çok tedavi uygulayan merkezde parmak egzersizleri uygulatılmaktadır. Ancak parmak egzersizleri bazı hastalar için itici ve zor gelebilir. Veya bazı hastalar parmak egzersizleri ile çalışmak istemeyebilirler.
Dilatör
Dilatör, vajinismus tedavisi egzersizleri içinde yer alır. Bir takım aparatlarla hastaya aslında vajinasının son derece esnek olduğu, vajinaya yabancı bir cismin girmesinin mümkün olduğu öğretilmektedir. Dilatör egzersizleri mutlaka bir eğitmen tarafından uygulatılmalıdır.
Vajinismus tedavilerinde klinikler tarafından önerilen davranışsal terapi egzersizleri son derece önemlidir.
Hastalar bu egzersizlerle uygulama yaparak öğrendikleri için vajinismus sorunundan daha hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmaları mümkün olacaktır.
Tedavilerde son derece kolay, rahat uygulanabilir, ağrısız ve acısız vajinismus egzersizleri bir arada kullanılır. Bu şekilde kolay ve kısa yoldan sonuca gitmek amaçlanmıştır.
Bütün bu aşamalar bir arada yürütülerek en kısa sürede çiftin sağlıklı ve ve mutlu bir cinsellik yaşaması sağlanır.
Uygun olan hastalara bilinçli hipnoz uygulanarak tedaviye uyumları kolaylaştırılır. Bilinçli hipnoz doğru bilginin içselleştirilmesi ve doğru davranış yöntemlerinin kolayca uygulanması sağlar.
‘’VAJİNİSMUS SORUNU KİŞİYE ÖZELDİR.’’ Bu yüzden tedavi ve cinsel terapi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır.
İnstagram‘dan beni takip ederek, soru sorabilir ve randevu alabilirsiniz.
Hemen Ara
Harita